kuzeykurumsal

profesyonel tedarik çözümleri

Image

Kristalize Cila

Nilco Kristalizör
Nilco Kristalizör
Kristalize Cila Nedir? Nasıl Uygulanır?
 • Kristalize cila mermer, traverten ve algomera gibi zeminlerde uygulanmaktadır. Defalarca cila işlemi yapılmış zeminlerde uygulanarak daha canlı, parlak durmasını ve ilk yapıldığı gibi orijinal görüntüye kavuşmasını sağlamaktadır. Kristalize cila yapımı katyonik wax,oksalik asit ve magnezyum fluro silikat gibi maddelerin doğru oranda ve doğru sıralamayla bir araya getirilmesiyle oluşmaktadır. Kristalize mermer cilası uygulaması iki şekilde olabilmektedir.

  Kristalize cila mermer, traverten ve algomera gibi zeminlerde uygulanmaktadır. Defalarca cila işlemi yapılmış zeminlerde uygulanarak daha canlı, parlak durmasını ve ilk yapıldığı gibi orijinal görüntüye kavuşmasını sağlamaktadır. Kristalize cila yapımı katyonik wax,oksalik asit ve magnezyum fluro silikat gibi maddelerin doğru oranda ve doğru sıralamayla bir araya getirilmesiyle oluşmaktadır. Kristalize mermer cilası uygulaması iki şekilde olabilmektedir.

  Islak Zemine Kristalize Uygulaması

  Kristal cila uygulaması yapılacak olan alan diğer toz ve pisliklerden arındırılmalıdır ve durulanmalıdır. Zeminin yeterince kurumasına gerek duyulmadan tek diskli yer yıkama makinesiyle birlikte ıslak kuru makinesi, beyaz ped ve çift kovalı paspas ve tek diskli makinenin su tankı da kullanılmalıdır. Belirli oranlarda hazırlanan kristalize cila malzemesi ve ilaveten bir ölçek su ilave ederek iyice çalkalanmalıdır.

  Paralel çizgiler halinde dökülen karışım beyaz ped takılı tek diskli yer yıkama makinesiyle oval hareketlerle yapılır. İşlem sırasında her yerin orantılı yapılmasına, işlem uygulanmayan yerin kalmamasına dikkat edilmelidir. Kristalize cila işlem sırasında kurumasına engel olmak için makinenin su tankından zemine su verilmeli ve daha sonra bol su verilerek tekrar uygulanır ve son olarak bütün alan bittiğinde zemindeki su vakumlanır. Tek diskli makinenin altına temiz beyaz ped ile tekrar kuru olarak geçilirse daha parlak ve aydınlık olur.

  Sprey Kristalize Cila Uygulaması

  Mermer, traverten gibi doğal taş zeminlerin cila kimyasal karışımlarıyla sert hale getirerek taştaki gözeneklerin doldurulması işlemidir. Bu kristalize cila yöntemi diğer cila yöntemlerine göre daha ucuz ve zeminlerinizde kristalize uygulaması sayesinde temizlik ve hijyen sağlamaktadır. Cila yapılamadan önce her türlü eşyalar koruma altına alınır veya cila yapılacak alandan uzaklaştırılır. Daha sonra cilalanacak alan makine altına siyah keçe takılarak temizlenir. Cila pedi takılan makineyle birlikte hazırlanılan kristalize cila malzemesi 1-2 kez fıslatılır ve kuruyana kadar makine ile geçilir.1. kat tamamlanır fakat etkili bir cila için 7 kat cila bile yapıldığı olmaktadır. Cilalama işlemi yeterli olduğu düşünüldüğünde makineye beyaz ped takılı ve tüm zemin parlatılır.

  Tüm işlemleriniz için bu işi profesyonelce yapan kişilere yaptırmanız tavsiye edilir. Çünkü kristalize cila belirli oranlarda, belli sıralamayla hazırlanıp belli tekniklerle yapılırsa etkili sonuçlar elde edilebilir.

 • Kristalize cilanın uygulanacağı yüzey öncelikle cila ve kir sökücü kimyasal ile yıkanmalıdır. Kirden armdırılmış temiz yüzeye kristalize cila aparatları ile püskürtülmelidir. Püskürtülecek alan 4 veya 5 m2 geçmemelidir.   

  Cila makinası altındaki ped aparatına takılı olan tel ped ile cila yüzeye ya klasik 10 veya 15 dakika arasında tatbik edilmelidir. Bu işlem sonucu mermer yüzeye cila uygulanmış olur. Kristalize cilanın kullanım ömrü, süt cilaya göre çok daha dayanıklıdır. Hareket sirkülasyonuna bağlı olmakla beraber yaklaşık olarak 3 ile 4 ay arası dayanım süresi vardır.
 • Cila makinesi yıkama işlemi için hazırlanır.(cila makinesinin su tankı yerine takılır,suyu doldurulur,içine cila sökücü boşaltılır)
 • Cila makinesinin ped tutucusu ve ped’i takılır.
 • Cila makinesinin fişi uygun prize takılır.
 • Zemin yıkamaya başlanır.
 • Yıkanan zemindeki su ile karışık pisliği ıslak kuru elektrik süpürgesi ile vakumlanır.
 • Zemindeki tüm yağ ve pislikleri temizledikten sonra eskimiş cila tabakası yüzeyden sökülür.
 • Zemin temiz su ile paspaslanır. ·Zeminin kuruması beklenir.
 • Cila makinesinin gerekli çelik yünü hazırlanır.
 • Cila yere yaklaşık 1 veya 2 m2 alan üzerine dengeli bir şekilde püskürtülür.
 • Cilalı zemin üzerinde makineyi zemin parlayana kadar yüzey üzerinde hareket ettirilir.
 • Yeteri kadar parlamazsa işlem tekrarlanır. Cila zeminde kuruyup parlayana kadar bu işleme devam edilir.
 • Uygulama bitiminde kuru mop sistemi ile zemin çelik keçe parçacıklarından temizlenir.

Geri